• 23 MAR 21

Wzmożona ilość prób ataku na pracowników US

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie obserwujemy wzmożony, ukierunkowany atak na pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego za pomocą poczty elektronicznej. Atak ten zachęca do otwarcia niebezpiecznego załącznika lub zawartego w treści linku. Proszę ich nie otwierać. Wiadomości podpisywane są jakby przez pracownika US ze sfałszowanego adresu. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na pełen adres email nadawcy.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

1. Należy zweryfikować nadawcę wiadomości, czy wiadomość pochodzi z adresu w domenie uczelni. Każdą podejrzaną wiadomość e-mail można zweryfikować także telefonicznie pod numerem 91 444 10-01 oraz w aktualnościach na stronie https://uci.usz.edu.pl/
    2. Należy zwrócić uwagę na treść wiadomości e-mail, czy napisane są one poprawnie językowo, czy nie zawierają odniesień do zewnętrznych serwisów oraz czy nie są podpisane przez nieistniejące firmy/dział.
    3. Uczelniane Centrum Informatyczne nigdy nie gromadzi, a tym samym nie prosi użytkowników o podanie aktualnego hasła do systemów centralnych US/poczty służbowej e-mail w celu weryfikacji/kontroli/aktywacji dostępu lub konta.
    4. Lista pracowników działu IT (Uczelnianego Centrum Informatycznego) US, wraz z ich adresami email, dostępna jest pod poniższym adresem – https://uci.usz.edu.pl/kontakt/

Rafał Skorasiński
    Uczelniane Centrum Informatyczne